Dovolená na Severním Kypru

Dovolená na Severním Kypru

Severní Kypr - Severokyperská turecká republika

V říjnu jsme se vypravili na průzkumnou dovolenou na Kypr, přesněji na severní Kypr. Pro ty, kdo se vypraví na dovolenou na severní Kypr, uvádíme několik zajímavostí. Začíná to už leteckou dopravou. Severní Kypr, oficiálně Severokyperská turecká republika, je státní útvar se znaky samostatné republiky (jak říká Wikipedie), ale uznává jej tak pouze Turecko.
Tato situace samozřejmě komplikuje kde co, mimo jiné také leteckou dopravu. Na severokyperská letiště proto létají pouze turecké letecké společnosti. To je pochopitelné. Letadlo z Prahy tudíž letí nejprve do Antalye, zde je přestávka na doplnění paliva a následně pokračuje na severní Kypr. Tím se let prodlouží o cca 45 minut (což se dá vydržet), ale mnohé turisty tato skutečnost překvapí pokud o  ní nebyli předem informováni.
Další nezvyklostí,  pro českého turistu cestujícího s českými cestovními kancelářemi  je skutečnost, že se v letadle s personálem česky nedomluví. Člověk by řekl, že ve 21.století už to pro nás nebude problém, ale světe div se, pořád to problém je.  A navíc se v letadle nepodávají alkoholické nápoje a to ani pivo. Na to jsme ale koumáci, koupíme si pivo nebo malou lahvičku něčeho silnějšího ve free shopu na letišti před odletem a všechno je OK.
Dovolená v severokyperských hotelích probíhá standardně jako všude jinde.  I co se týká dostupnosti piva či jiného alkoholu.  Strava je velmi dobrá, kypřané příjemní.
Co je však pro náš oříšek, doprava.  Kdo se chystá poznávat ostrov místní dopravou, tak bude překvapen. Nejsou zde zavedeny jízdní řády a pravidelné linky, člověk se má postavit na silnici (někde je i budka jako stanice) a prostě čekat, údajně každou chvíli něco přijede. Jezdí tady mikrobusy, podobné či stejné jako dolmuše v Turecku a ty vás dopraví do cíle.
I když severní Kypr zabírá jen jednu třetinu ostrova Kypr, jsou některé vzdálenosti daleké. Tak se turista rozhodne půjčit si auto, aby si udělal výlet. Ouha!! Jezdí se tady vlevo! Není to nepřekonatelný problém, ale první den si několikrát řidič sedne na opačnou stranu a místo ukazatele směru zapne stěrače. Kypřané řeší většinu křižovatek kruhovými objezdy, tak je zejména v prvním dni  velmi dobré  dávat pozor na kterou stranu silnice najet. No, a když si zvyknete, tak pak se autem můžete vypravit na krásné pláže na poloostrově Karpaz, do hlavního města nebo na skalní hrad Hilarion.

My jsme se vyšplhali až na vrchol hradu a věřte, je to nádherný pohled dolů na Kyrenii.
Jeďte si to taky vyzkoušet!

Říjen 2014

P.S. V říjnu je tam krásné podnebí, moře kolem 25 st. a vzduch velmi přijatelný cca 27 st. Někdy je i voda teplejší než vzduch. Sluníčko stále opaluje.

 

pláž u FamagustyKyrenie, přístavKarpazpoloostrov KarpazKarpaz, plážeKyrenieHilarionvýchod slunce