Střípky z Thajska a Laosu

Střípky z Thajska a Laosu.

Střípky z Thajska a Laosu.

Navštívit Thajsko, to už je povinnost skoro každého českého cestovatele. Snoubí se zde exotické prostředí a kouzelné moře se zajímavými památkami a ne na posledním místě také se zajímavými kulinářskými zážitky. Pro ty není nutné chodit nikam daleko. Nabídka začíná v Bangkoku už před vchodem do hotelu. Ulice plná "kuchyněk" s rozličnými méně známými a úplně neznámými pokrmy. Smažené, vařené, slané i sladké. Jen to všechno ochutnat! Ceny jsou tak zvaně "za babku", takže se jde na to. Ale co pak, čím to všechno spláchnout? Tuto otázku si položí mnohý Čech. No přeci pivem.

Thajské pivo

A na zahnání té opravdové žízně jsou v Thajsku k dostání tři druhy velmi dobrých piv – Leo, Chang a Singha. Ceny jsou ve srovnání s jídlem poněkud vyšší, ale i pro méně majetné cestovatele dostupné, zvláště koupíte-li si je v supermarketu. Plechovka 0,33 l bývá za  30 - 40 Thb. V obchodech může občas nastat problém, v některých thajských městech striktně dodržují zákaz prodeje alkoholu před šestnáctou hodinou a to i vůči cizincům. Thajci prý špatně odbourávají alkohol, ale my přeci pivo odbouráváme dobře i po ránu, že?

Laoská pantomima

 Téměř všude jsme jedli výborná a levná jídla spolu s místními lidmi, a přestože mám v rodném česku občas urgentní potřebu vyhledat  onu důležitou místnost, tam jsem tuto nutkavou potřebu pocítil na ulici pouze jednou. Stalo se tak v pohraničním laoském městečku Huay Xai. Po požití obrovské porce úžasného salátu, místní speciality, ke kterému jsem obdržel i chřupavou teplou bagetu (Francouzi po sobě přeci jenom zanechali v této zemi některé dobré zvyky). Moje situace se začínala jevit jako kritická, protože veřejné záchodky zde nejsou příliš rozšířené a  schylovalo se k nejhoršímu. Situaci zachránila manželka, která si všimla místní tržnice, kde se právě několik žen připravovalo začít prodávat své produkty. Bohužel,  jejich jazykové znalosti se omezovaly na laoštinu a nebyly schopny pochopit co hledáme, ač jsme to říkali v několika jazycích – dokonce jsem si vzpomněl  i na ruštinu.  Teprve když manželka nasadila pnatomimu a ukázala ten „typický postoj“, místní dámy pochopily a pak už šlo vše ráz na ráz. Ukázaly na malou boudičku, která byla zamčená, ale okamžitě tam běžela úplně z jiného konce tržiště další žena s klíčem (tamtamy duněly rychle) a ač se jednalo jen o díru v betonu, připadal jsem si jak v ráji. Šťastné zakončení tohoto nerváku pak proběhlo zcela náhodným způsobem díky  čtyřem  domorodkyním, které před svým domkem cosi bujně slavily a kterých jsme se marně pokusili zeptat na cestu do říčního přístavu. Tyto již notně rozjařené dámy nám okamžitě přes plot (byli jsme na silnici) vrazily do rukou sklenice naplněné ledem a pivem (mimochodem výborným pivem Lao), musely jsme si s nimi přiťukávat. Sklenice byly z opravdu kvalitního skla, neboť nárazy při přípitku byly silné. Hrdinsky jsme to absolvovali a pak už jen čekali, co s námi udělá ten led. Kupodivu neudělal nic. Ráno jsme se pak "masňáckou " lodí vydali na cestu po Mekongu.

Led

Led je vůbec zajímavá kapitola v těchto zemích. Na rozdíl od arabských zemí jako třeba Egypt či Tunis je zde led vyráběn z nezávadné vody a ve specializovaných obchodech prodáván, mnohde i na kila, případně po ulicích rozvážen. Takže si můžete na ulici v Bangkoku dát úžasnou ledovou kávu, která je složena s čerstvé uvařeného espresa (i pouliční prodavači mají kvalitní přístroj na jeho výrobu), slazeného kondenzovaného mléka a spousty ledu – skvělé osvěžení!

 

Leden 2015.